24 listopada, licealne oddziały dwujęzyczne miały okazję wziąć udział w Nocy Anglistów, czyli serii wykładów na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Nasza młodzież uczestniczyła w wykładzie o fonetyce i pochodzeniu słów oraz o tym dlaczego niektóre słowa mają litery, których się nie wymawia. Następnie dowiedzieli się dlaczego Amerykanie przemieszczając się odkrywali nowe miejsca, usłyszeliśmy charakterystyczną piosenkę zespołu The Doors, a ostatni wykład pokazał nam romantyczną, lecz tragiczną historię z dziennika Mary Godwin. Uczniowie mieli okazję wsłuchać się w różne akcenty prowadzących, zaobserwować jak wyglądają aule uniwersyteckie, jaki jest styl prowadzenia wykładów na uniwersytecie i wypić tanią, ale dobrą kawę z automatu.
Kielce przywitały nas słońcem, natomiast w trakcie wykładów aura się zmieniła i po wyjściu z budynku poczuliśmy zimę, a walkę na śnieżki niekoniecznie wygrali uczniowie.
Relacje uczniów:
24 listopada klasy dwujęzyczne wybrały się na wykłady na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozpoczęliśmy nasz dzień warsztatami na temat głosek bezdźwięcznych gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat wymowy. Temat był tak intrygujący, że wykład się przedłużył i prowadzącemu ciężko było skończyć. Drugi wykład dotyczył historii Stanów Zjednoczonych i tego w jaki sposób Amerykanie przemieszczali się w nowe miejsca zamieszkania. Trzeci i tym samym ostatni wykład dotyczył zakazanej miłości dwójki młodych kochanków, którzy musieli uciec, żeby się pobrać.
Naszym zdaniem był to ciekawy wyjazd, wykłady były bardzo wartościowe i dużo się nauczyliśmy, było to świetne doświadczenie.
Melissa Małodziński, Szymon Fröhlich , Julia i Martyna Śmiech, kl. 1 B
Wykłady były bardzo ciekawe, świetna atmosfera, pojechalibyśmy jeszcze raz!
Kacper Panek, Filip Solarski, kl. 1B
Wyjazd był bardzo udany, tematy wykładów były ciekawe. Przez to, że były one prowadzone w języku angielskim mieliśmy możliwość udoskonalenia naszego słownictwa, wysłuchania innych akcentów. Najbardziej podobały nas się wykłady o fonetyce i literaturze. Wyjazd umilił nam pierwszy w tym roku śnieg.
Lena Łukawska, Inga Błachowicz, Anna Wojewoda, Gabrysia Kulza, Kl. 2 B
Wszystkie wykłady były w języku angielskim, to bardzo duży atut tego wyjazdu. Dowiedzieliśmy się dużo o historii Stanów Zjednoczonych, a także o fonetyce języka angielskiego. Jesteśmy pewni, że wszyscy byli zadowoleni z udziału w tym wyjeździe.
Błażej Rozmus, Milan Zając-Łukasiewicz, Antoni Kołeczek, kl. 2 B
Pierwszy wykład był najciekawszy, nie spodziewałem się, że fonetyka języka angielskiego może być tak rozbudowana, a różnica pomiędzy obecnym angielskim a tym z dawnych lat taka ogromna. Drugi wykład ukazywał nam historię rdzennych Amerykanów, a trzeci w interesujący sposób ukazał historię zakochanych – Mary Godwin i Percy Shelley.
Mateusz Głuszak, Tomasz Pelc, Wiktor Trębacz, kl. 2 B
On November 24th we took part in a trip to UJK in Rzeszów. The main reason we went there was to attend three lectures about English language and culture. We learned about false friends, American history and in the most interesting lecture about Mary Godwin and her elopement. The lecturer analyzed the specific style of writing a journal. We enjoyed the trip very much.
Emilia Szczepańska, Mikołaj Borycki, Maks Niño Chwałek , kl. 3 B
Last Friday our class went to Kielce for „Noc Anglistów”. It was an event created for high school students. We participated in three different lectures. The most interesting one was named „Aspects of American culture”. We discovered some new facts about American Revolution, the New Nation, Civil War, Puritans and slaves, the beginnings of colonization. During the lecture the atmosphere was pleasant and sometimes even funny. We felt welcomed and the whole event was extremely well-organized.
Maria Kapsa, Oliwia Obara, Maciek Sech, Mateusz Kawa, kl. 3 B