WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS PIERWSZYCH

Wycieczkę integracyjną klasy pierwsze zaczęły od warsztatów etnograficznych i gry terenowej w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie poznały tajniki rzemiosł i dbania o higienę w dawnych czasach. Dowiedzieli się skąd nazwa mąki razowej i czy rzeczywiście wierzono w to, że częste mycie skraca życie. Popołudniu uczniowie wybrali się szlakiem turystycznym na Święty Krzyż, gdzie na tarasie widokowym obserwowali gołoborza – najbardziej charakterystyczny element Gór Świętokrzyskich oraz panoramę okolicznych miejscowości. Wieczorem odbyło się ognisko – moment, który na pewno najdłużej zostanie w pamięci – ze śpiewami i tańcem z wychowawcami. Drugi dzień pierwszoklasiści rozpoczęli od warsztatów mikroskopowych w Centrum Nauki Da Vinci. Młodzież samodzielnie wykonała preparaty i miała szanse zaobserwować różne rodzaje plastydów: chloroplasty, leukoplasty i chromoplasty. Zwieńczeniem wyjazdu było odwiedzenie Jaskini Raj, jednej z najpiękniejszych takich miejsc w Polsce, w której, wbrew pozorom, największe wrażenie zrobiły mieszkające tam jadowite pająki.