INAUGURACJA PROJEKTU ROKU 2022/23 INFORMATYKA KSIĄŻĘCA

W sobotę 10.09 2022 r. odbyła się inauguracja PROJEKTU ROKU 2022/23 INFORMATYKA KSIĄŻĘCA

Rozmowy trwały kilka miesięcy, dyskusje (czasem bardzo burzliwe) prowadzone on line i na żywo, przygotowanie infrastruktury… I oto dziś – wszystko się rozpoczyna – gościmy mentora projektu pana barona Pawła Piecucha. Przyjechał prosto z Edynburga, gdzie mieszka na stałe. Na spotkanie z Nim przybyło blisko 100 osób – uczniów i uczennic, rodziców – ze szkoły podstawowej i liceum.  Pan Paweł opowiedział najpierw o sobie – piękna i inspirująca jest jego historia, a potem o tym, że właściwie informatyki jako takiej nie ma. Są nowe technologie i one występują wszędzie we wszystkich branżach – w medycynie, w ekonomii, w biznesie, w każdej dziedzinie nauki.

Następnie poinformował uczniów na czym będzie polegała trwająca rok I edycja projektu i o tym jak ważna jest pasja, odwaga, fantazja, umiejętność poszukiwania odpowiedzi na pytania, umiejętność pracy w grupie, umiejętność powiedzenia „nie”, czasem umiejętność zaryzykowania w odpowiednim momencie… Mówił też o dużych pieniądzach i o tym, że na samym końcu one wcale nie są aż tak ważne jakby się mogło wydawać i że to się wie dopiero wtedy jak już się te wielkie pieniądze zarobi, bo znacznie większą frajdę sprawia to, że dzięki swojej wiedzy, sprawczości można uratować ludzi, wyleczyć… można zmieniać świat na lepszy! I gdy się to zrozumie to właśnie wtedy – mamy to!

A najbardziej fascynujące było to co zdarzyło się pod koniec spotkania – rozmowy pana Pawła z uczniami. Wszyscy byli wszystkiego ciekawi… pięknie się słuchało dyskusji mówionych językiem „nowych technologii”. Była ekscytacja i ciekawość, a za odwagę niektórzy zostali już nagrodzeni J

Tak naprawdę wszystko przed nami, projekt będzie ewoluował i zmieniał się. Będzie wkraczał na nowe terytoria, kierunki będzie wyznaczał nowoczesny, ciągle rozwijający się świat …

W Małym Księciu doskonale wiemy, że dorosła rzeczywistość naszych uczniów będzie wyglądała zupełnie inaczej niż ta aktualna, w której się uczą. Mamy pełną świadomość tego, że jako nauczyciele musimy patrzeć dalej, a naszym uczniom musimy oferować więcej niż tylko testy ósmoklasisty i arkusze maturalne.