Ostatni Turnus

Wernisaż wystawy „Ostatni Turnus” i spotkanie autorskie z Marcinem Wojdakiem autorem instagramowego profilu Cosmoderna. W podróż zabrał licealistów i absolwentów, tym razem nie tylko tych, którzy związani są na co dzień z historią sztuki. Artysta w swej podróży snuł zajmującą opowieść o ośrodkach wypoczynkowych i architekturze powojennego modernizmu, miejscach, które w 70% już nie istnieją. Kustosz ocala je od zapomnienia, pozostają w jego fotografiach i opowiadaniach. Wczasy, turnus, ośrodki wypoczynkowe, słowa określające letni czas kanikuły starszego pokolenia dzisiejszej młodzieży są zapewne obce, zasłyszane podczas rodzinnych, międzypokoleniowych spotkań. Tym bardziej miło było ich widzieć, spotkać się i porozmawiać. To cenne chwile, które rozbudzają zainteresowanie sztuką, rozwijają twórczą osobowość. Pamiętajmy o tych obiektach, to ostatni moment, by zobaczyć je w zastanym stanie, odchodzą, lub remontowane stają się „ładniejsze”. Stare kurorty, domki, kina, kawiarnie, szyldy, neony, mozaiki odchodzą w niepamięć. Ocalmy je fotografując, być może podróże i fotografie zainspirują uczniów, by spędzić wakacje w gronie przyjaciół blisko natury-jeziora, rzeki, lasu, by poczuć autentyczność miejsc i ich dobrą energię. Czekamy na relacje!