Celtic Day

Dnia 18 marca 2022 roku w naszym liceum odbyła się seria wykładów online, w których wzięli udział uczniowie klas dwujęzycznych ze wszystkich trzech roczników. Wykłady zostały zorganizowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, odbyły się one z okazji tzw. Celtic Day.

Serię wykładów rozpoczął wykład dr hab. Anny Cisło z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat twórczości czwórki pisarzy z irlandzkiej wyspy Blasket.  Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji  prof. Dr hab. Andrzeja Kokowskiego z Uniwersytetu Marii  Skłodowskiej – Curie na temat różnych oblicz wojen prowadzonych przez Celtów.  Następnie odbył się quiz, w którym pierwsze miejsce zajął uczeń naszego liceum – Mikołaj Borycki i tym samym wyprzedził szerokie grono innych licealistów oraz studentów filologii angielskiej. Po quizie przyszedł czas na wykłady w języku angielskim – pierwszy z nich był przez Bożenę Cierlik z National University of Ireland i dotyczył irlandzkiej niepodległości i nacjonalizmu po pierwszej wojnie światowej.  Ostatni wykład został przeprowadzony przez Mateusza Gajowniczka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dotyczył on walijskich osad w Patagonii. Niestety przez problemy techniczne nie udało nam się wziąć udziału w warsztatach językowych. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy mogli wziąć udział w podobnym wydarzeniu.

Kacper Maszkowski

uczeń kl. 2 b oddziału dwujęzycznego