Uczniowie klas 2 uczestniczyli w 31 edycji akcji Sprzątania Świata

Uczniowie klas 2 uczestniczyli w 31 edycji akcji Sprzątania Świata – Polska 2024. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Na straży czystej Ziemi”

Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Ze względu na to, iż Tarnobrzeg znajduje się na obszarze Europejskiej Sieci Ekologicznej- Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły podjęto decyzję, aby w tej edycji posprzątać choć fragment tego cennego przyrodniczo terenu.

Akcja miała wymiar edukacyjny, w związku z tym w pierwszej kolejności uczniowie udali się do Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 (Muzeum przyrodniczego), gdzie przyrodnik Pan Janusz Wepsięć, oprowadził po ekspozycji, a następnie wygłosił wykład na temat Tarnobrzeskiej Doliny Wisły.

Po wykładzie uczniowie zostali wyposażeni w rękawiczki i worki do segregacji śmieci (odbyli krótki instruktaż dotyczący segregacji), a następnie wraz z przyrodnikiem udali się w kierunku wału wiślanego, aby obserwować przyrodę, a przede wszystkim sprzątając różne śmieci m.in. puszki, butelki plastikowe, opakowania po chipsach, kartony, mieć poczucie, że dbają o jej naturalne piękno.

Wędrówka, dzięki pięknej słonecznej pogodzie, stworzyła możliwość bezpośredniego kontaktu z bogactwem przyrodniczym – udało się obserwować dziką roślinność łęgów i łąk nadwiślańskich, spotkać bażanty i słyszeć sójkę.

Po zakończeniu sprzątania uczestnicy mieli poczucie dobrze wykonanego zadania oraz satysfakcję z dbałości o nasze bogactwo przyrodnicze. W tej edycji uczniowie MK z pewnością byli STRAŻNIKAMI czystej Doliny Wisły, która dzięki świadomości młodych i takim ekologicznym działaniom przetrwa dla przyszłych pokoleń.

Serdecznie dziękujemy pani Basi Nanek za zorganizowanie całej akcji.